Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi nasıl alınır

Yunanistan Vizesi

Tatil ve turistik seyahat planlarının en çok talep gören ülkelerinden biri olan Yunanistan, Schengen kurallarına dahil bir ülkedir. Schengen vizeniz yoksa Bordo(umuma mahsus) pasaporta sahip olanlar Yunanistan vizesi almak zorundadır. Bu vize türlerini seyehat öncesinde öğrenmeli ve size uygun vize türünü seçmelisiniz. Seyehat türlerine göre vize belirlendiği için evrak listesi de ona göre oluşturulmaktadır.

Yeşil(hususi), Siyah(diplomatik),Gri (Hizmet) pasaporta sahip olup Yunanistan’a gitmek isteyenler 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize işlemlerinden muaftırlar. Böylelikle 90 günü aştıktan sonra tekrardan vize işlemlerini halletmelidirler. Aksi takdirde seyahat sırasında sorunlar ile karşılaşılabilir. Bunun önüne geçmek için vizenizin süresini takip etmeli ve bitmesine 30 gün kala tekrardan başvuru yapmalısınız.

Eğer bordo pasaport sahibi ya da diğer pasaport türleri ile 90 günden daha uzun süre Yunanistan’da kalma planlarınız var ise, o durumda ikamet ettiğiniz ile hizmet veren Yunanistan Konsolosluğu Vize departmanına Yunanistan vizesi için başvurularını yapmaları gerekmektedir. İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu görev bölgesinde olanların vize başvuruları Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri üzerinden kabul edildiğini de hatırlatalım. Ancak vize merkezleri üzerinden Yunanistan vizesi başvuru yapmayı düşünenlerin randevu almaları gerekir.

Yunanistan bildiğiniz üzere Schengen anlaşmasına bağlı olarak kısa süreli vize işlemi gerçekleştirmektedir. Ancak uzun süreli seyahatleriniz için vize almak istediğiniz takdirde İtalya Ulusal Vize kriterlerine tabi olacağınızı da hatırlatmak isteriz. Kısa süreli ziyaretler, turistik, ticari ve ziyaret bazındadır. Diğer vize kategorileri başvuru sahibinin durumuna göre şekillenir. Farklı durumlar için farklı vize türleri bulunmaktadır. Bu vizelerden birisi için başvuru yaparak seyahat edebilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kategorileri

 • Yunanistan Turistik Vizesi: Bordo pasaport sahipleri Yunanistan ziyaretleri için vize almak durumundadır. Diğer tür pasaport sahipleri seyahatleri 90 günü aşmaması kaydıyla vizeden muaftır. Schengen vize şartlarını uygulamaktadır. Bu nedenle seyahatinde ilk giriş yapılacak ülke ve en uzun süre konaklama yapılacak ülke olarak Yunanistan’ı seçenler için bu vize türü uygulanmaktadır. Bu vize ile Yunanistan’ı kısa süreliğine ziyaret edebilirsiniz.
 • Yunanistan Ticari Vize: İş insanları için olan Yunanistan Ticari vize kategorisi, toplantı, konferans, anlaşma fuar ya da iş birliği yapmak üzere Yunanistan ziyareti yapmak isteyenlere öncelik tanınır. Buda yine turistik vize gibi kısa sürelidir. Kısa süreliğine Yunanistan’ı ziyaret edebilirsiniz.
 • Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi: Bu vize türü de Schengen vize kurallarına tabidir. Ziyaret edeceğiniz kişi size bir davet mektubu yollamalıdır. Eğer davet mektubu yollayan kişi seyahatin masraflarını da karşılayacaksa o takdirde evraklar ona göre hazırlanmalıdır. Bu vize türünde ziyaretçi kategorisine girdiği için kısa sürelidir.
 • Yunanistan Transit Vizesi: Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan gibi ülkelere gitmek için Yunanistan transit vizesi gerekir. Yani Yunanistan’dan bu ülkelere geçebilmek için bu vizeyi çıkartmalısınız.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Vizesi işlemlerine başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli detay, en çok konaklanacak ve ilk giriş yapılacak ülkenin Yunanistan olması gerekir. Yunanistan vizesi dilekçenizde bu ayrıntı verilmemişse yetkili başvuru talebinizi olumsuz olarak değerlendirebilir.  Bu duruma ek olarak, en çok konaklama yapacağınız ülke Yunanistan görünüyor ama siz buna uymayarak farklı bir ülkede daha uzun süre konaklama yaptığınız takdirde vize ihlali yapmış olursunuz.

Yunanistan vizesi standart başvuru işlemleri Schengen başvuru formunun doldurulması ile başlamaktadır. Ancak bu formu doldurmadan önce seyahat planınızı tüm detaylarıyla belirlemiş olmanız gerekir. Seyahat sürenizi ve gidiş sebebinizi eksiksiz net ve doğru bir biçimde belirtmiş olmanız gerekir. Bu arada vize talebiniz için doğru vize kategorisinden başvuru yapmanız önemlidir. Yanlış kategoriden yapılan başvuru olumsuz sonuçlanabilir ya da seyahatiniz de sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz.

Kapıda vize uygulaması işlemleri de yapan Yunanistan; Rodos, Meis, Midilli, Kos, Samos, Sakız adası, Simi adalarını da kapsayan vize işlemlerinde kapıda 15 günü kapsayan giriş izni vermektedir. Yunanistan kapı vizesinden faydalanmak isteyenlerin aşağıdaki şartları sağlaması gereklidir. Aşağıdaki belirtilen evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde başvuru merkezine teslim etmelisiniz. Aksi takdirde vize işlemi başlatılamaz.

 • Pasaportun geçerlilik süresi minimum 6 ay olmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • E-vize başvuru formu çıktısı
 • Ada ziyaretiniz 1 günden fazla sürecekse otel onayı ve gidiş –dönüş gemi biletleri ibraz edilmelidir.

Yunanistan Vizesi Başvuru Evrakları

Yunanistan vizesi başvuruları standart kategorilerinden birine yapılacaksa aşağıda listelenmiş vize evraklarının üzerinden başvuru dosyası kabul edilecektir. Yunanistan konsolosluğu ek ve alternatif evrak talebinde bulunabileceği gibi sizi mülakata da çağırma yetkisine sahiptir. Mülakatta evrakların doğru olmadığı tespit edilirse vize işleminiz onaylanamaz.

Kişisel Evraklar

 • Yunanistan Vizesi Başvuru formu: Başvuru formu vize işlemlerinin asli belgesi olarak nitelendirilir. Diğer evraklarda beyan edilen bilgilere göre düzenlenmektedir. Online olarak temin edilen başvuru formu eksiksiz doldurularak imzalanmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportun 10 seneden eski olmaması gerekir. İlave olarak seyahat sonrası tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. Ayrıca iki sayfa boş sayfası olmalıdır. Vize onayı için gereklidir. Varsa eski pasaportlarınıza dair bilgiler de dosyaya eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopisi ve Nüfus Kayıt Örneği: Pasaport bilgilerinizi teyit eden kimlik bilgilerinizi kimlik fotokopisi göstermektedir. Evlilik ya da boşanma gibi medeni halin değişmesi halinde bilgilerinizin güncellenmemiş olması başvurunuzu geçersiz kılabilir. Nüfus Kayıt örneği ise aile fert bilgilerini ve ikamet bilgileri net bir biçimde görünmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi:  Yaş sınırı olmayan ve uluslararası seyahat kriterlerini karşılayan 30.000 Euro teminatlı poliçenin başvuru belgeleri arasında olması zorunludur.
 • Schengen Vize Ücreti Dekontu: Vize kategorisini ve seyahat sürenizi karşılayan vize harcının ödendi dekontu dosyanıza eklenmelidir.
 • Biyometrik Parmak İzi Kaydı:  Daha önce Schengen vizesi alan ve VIS ibaresi pasaportlarında işlenmiş ise tekrar bu kayda girmesine gerek yoktur. İlk defa Schengen ülkesine giriş yapacaklar Yunanistan vizesi randevu günü biyometrik parmak izi kaydını gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Tıbbi olarak veri kaydını yaptırmanız mümkün değil ise bu durum doktor raporu ile kanıtlanmalıdır. Ayrıca 12-18 yaş arası başvuru sahipleri randevu gününde şahsen bulunmalıdır. Biyometrik verilerini kayıt ettirmeleri gerekmektedir.

 • Muvafakat name: 18 yaş altı tek başına seyahat edecek çocuklar noter onaylı aile izinlerini de dosyaya eklemelidir.
 • Seyahat Konaklama ve Uçuş bilgileri: Seyahat konaklama ve uçuş rezervasyonları, seyahatinizde kullanacağınız tüm araç ve konaklamaların rezerve belgeleri dosyasına konmalıdır. Tarihler net bir biçimde görülmelidir.

Mali Evraklar

 • Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabınızın son 3 aylık hareketliliğini gösteren belge ve hesabınızda en az 5000TL bakiye bulunmalıdır. Belge banka onay kaşeli ve imza içermelidir. İmzalayan banka yetkilisinin imza sirküleri de eklenmelidir.
 • Maaş Bordrosu: Çalışan iseniz maaş bordronuz son 3 ayı kapsayacak şekilde gösteren bir belge dosyanızda bulunmalıdır. Ayrıca ek gelir belgeleri, tapu, kira sözleşmeleri, ruhsat, ek banka hesap cüzdanları da eklenir.

Vize başvurunu seyahatinizden en az 1 ay önce yapmanız sizi olumsuzluklardan uzak tutacaktır. Vize başvuruları 5 -15 iş günü içinde olumlu ya da olumsuz bir sonuçla sonlandırılır.

 Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan Vizesi Ücretleri 2023

Vize Türü

Konsolosluk Harcı ve Dış Sağlayıcı Ücreti

Turistik Vize

100€

Ticari Vize

100€

Ziyaret Vizesi

100€

Kültürel Vize

100€

Eğitim Vizesi

100€

0-12 Yaş Arası

30€

Erasmus

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Kaptanlar İçin

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Şoför Vizesi

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Gemici Vizesi

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Kapı Vizesi

Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.

Yunanistan Turistik Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Yunanistan Vizesi Almak Zor mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Yunanistan vizesi almak bir çok açıdan kolaydır. Yunanistan vizesinin kolay alınmasını sağlayan faktörler kısaca şöyle: Yunanistan ile Türkiye arasındaki coğrafi yakınlık vatandaşlarımızın seyahat amaçlarını her zaman inandırıcı kılmaktadır.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içinde 90 ikame gününü aşmayan seyahatleri için vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır. Yunanistan (C Tipi) kısa süreli vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan vizesi için hesapta ne kadar para olmalı?

*Yunanistan Turist vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olması gerekir.