Yunanistan Transit Vizesi

Yunanistan transit vize ücreti

Yunanistan Transit Vizesi

Yunanistan’a transit vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hususi pasaporta sahibi ise vize başvurusunda bulunması gerekmez. Ancak umumi pasaport sahibi ise Yunanistan transit vizesi için başvuru yapması şarttır. Yunanistan’ı transit geçerek başka ülkeye aktarma geçişlerde kullanılan bir vize türüdür.

Yunanistan transit vizesi iki türlü olarak verilmektedir. Bunlardan birincisi Multi diğeri ise 2 girişli olmak üzeredir. Yunanistan transit vizesi alınırken Yunanistan’dan yapılacak geçişler göz önüne alınarak çok girişli olan Multi transit vize ya da iki girişli Yunanistan transit vizesi çeşitlerinden biri tercih edilmelidir.

Yunanistan transit vizesi 6 aylık ve 1 yıllık olarak verilebilmektedir. Yunanistan Transit vizesi talebinde bulunurken, Yunanistan seyahatlerinin ne kadar bir zaman dilimini kapsayacağı hesap edilmelidir. Bu hususta en önemli kural Yunanistan Transit Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresidir.

Pasaportlar Yunanistan Transit Vizesinin bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliğini korumalıdır. Dolayısıyla Yunanistan Transit vize başvurularında sunulacak vizenin süresi, pasaportun geçerlilik süresi ile paralellik gösterecektir.

YUNANİSTAN TRANSİT VİZE EVRAKLARI

Yunanistan transit vize almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları hazırladıkları evrakları Yunanistan Konsolosluğu’na ve Yunanistan Büyükelçiliği’ne sunmalıdır. Bu evraklarda yer alan bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile paralellik göstermelidir.

Diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile başvuru sahibinin verdiği evraklarda yer alan bilgiler örtüşmediği takdirde Yunanistan transit vize başvurusu ret ile sonuçlanır. Bu yüzden aşağıda yer alan evrakları karşısında bulunan açıklamalarına bağlı kalarak doğru şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Pasaport: Transit vize başvurusunda bulunurken başvuru sahibinin pasaportu 10 yıldan eski olmamalı ve seyahat sonrası da en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportta 2 adet boş sayfanın bulunması gerekir.

Biyometrik fotoğraf: 2 adet biyometrik fotoğraf diğer evraklar ile teslim edilmelidir. Biyometrik fotoğraflarda şahısın yüzü net görülmeli ve yüz hatlarını kapatmamalıdır.

Yunanistan Transit Vizesi

Yunanistan Transit Vizesi

Seyahat sigortası: Yunanistan’a yapılacak tüm vize başvurularında seyahat süresini kapsayan 30000 Euro taahhütlü seyahat sağlık sigortası yaptırmak gerekmektedir. Seyahatin başlangıç tarihinden itibaren başlaması gereken seyahat sağlık sigortasının tutarı, yaşa göre farklılık gösterebilmektedir.

Gelir evrakları: Yunanistan Transit vizesi için seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler sunulmalıdır. Bu evraklar, seyahat masraflarını karşılayacak kişiye ait (maaş bordroları, yeterli bakiye bulunan banka hesap dökümü, çalıştıkları kurumdan SGK 4A hizmet dökümü ve seyahat boyunca masraflarını karşılayacaklarını belirten dilekçe) olmalıdır.

Seyahat evrakları: transit vizesi başvurusu yaparken ülkeye gidiş ve dönüş bilgilerini gösteren otobüs, tren biletleri yer almalıdır. Özel araç ile gidilecek ise ehliyet, ruhsat fotokopisi ve seyahati kendi aracı ile gerçekleştireceğini gösterir dilekçe yer almalıdır. Bu bilgilere ek olarak seyahat tarihi ülkeye giriş çıkış tarihleri yer almalıdır.

Eski vize fotokopisi: Son 3 yıl içerisinde Yunanistan Schengen vizesi almış ise, vizenin A4 kağıdına çekilmiş fotokopisini sunulması gerekmektedir.

YUNANİSTAN TRANSİT  VİZE BAŞVURU ÜCRETİ

Yunanistan’a yapılacak olan seyahatlere göre vize ücreti de değişmektedir. Her seyahat amacı için belirlenen bir harç bedeli bulunmaktadır ancak bu bedel seyahatte yapılacak etkinliklere bağlı olarak da değişmektedir. Yunanistan transit vizesi için belirlenen vize harç bedeli herkesin yapacağı vize başvurusuna göre değişmektedir.

Bazı durumlarda vize harç bedeli alınmamaktadır. Yunanistan transit vize başvurusunda bulunan şahıslar Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birinin vatandaşı ile evli olan Türkiye vatandaşları ve çocukları ile 0 – 12 yaş arası başvuru sahipleri vize başvuru ücretinden muaf tutulmaktadır.

YUNANİSTAN TRANSİT VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Yunanistan Konsolosluğu’na Yunanistan transit vizesi başvurusu yapan şahısların vize başvuru süreci 3 gün ile 7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak resmi tatillere denk gelen durumlarda bu süre birkaç gün uzayabilir. Bu süre de göz önüne alınarak şahıslar başvurularını seyahat zamanından en az bir ay önce yapmalıdır.

Vizenin olumsuz sonuçlanması durumunda ek başvuru için zaman tanınabilir.

Seyahatin sorunsuz yaşanması için şahıslar transit vize başvurularında zamanı dikkate almalıdır. Eksiksiz evraklarını teslim eden şahıslar için vize başvurusu en az 3 en fazla ise 7 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır. Aşağıda yer alan resmi tatiller seyahate ilişkin işlemlerin yapılmasında göz önüne alınmalıdır.

Resmi Tatil Günleri

1 Ocak 2019           Yılbaşı

6 Ocak 2019           Dini Bayram

19 Şubat 2019       Dini Bayram

25 Mart 2019        Ulusal Bayram

6 Nisan 2019         Paskalya

9 Nisan 2019         Paskalya

1 Mayıs 2019         İşçi Bayramı

4 Haziran 2019   Ramazan Bayramı

11 Ağustos 2019 Kurban Bayramı

28 Ekim 2019         Ulusal Bayram

25 Aralık 2019       Noel

26 Aralık 2019       Noel

Yunanistan Turist vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Transit Vizesi S.S.S

Yunanistan transit vize gerekli mi?

Geçerli Schengen vizesi bulunan ya da Hususi (Yeşil) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu türlerinden biri ile Yunanistan transit geçişi gerçekleştirecek vatandaşların transit vize sahibi olma zorunlulukları bulunmamaktadır.

Yunanistan transit geçiş serbest mi?

Yunanistan haricindeki AB ülkeleri vatandaşları ile AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil) İtalya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan üzerinden gelerek, Yunanistan‘dan transit geçişle Türkiye’ye gitmeleri mümkündür.

Yunanistan Transit Vizesi Ne Kadar?

Yunanistan vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Yunanistan vizesi esnasında Yunanistan Konsolosluğuna 80 Euro ödenmesi gerekir. Buna ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi ücreti ödenir.