Yunanistan Otobüs Seferleri

Yunanistan Otobüs Seferleri

Yunanistan seyahat amaçlı en çok tercih edilen yurtdışı ülkelerinden biridir. Yakın olması sebebiyle uçak ve otobüs ile hatta özel araçla da ulaşım sağlamak mümkündür.

Bu nedenle de schengen vizesi ve kapı vizesi sahibi şahıslar seyahatlerini Yunanistan’a gerçekleştirmeyi tercih ediyorlar.

Yunanistan’a otobüs seferler ile seyahat eden şahıslar ilk olarak Selanik’e uğramayı tercih ediyorlar. İstanbul’dan 10 saatlik otobüs yolculuğundan sonra Selanik’e ulaşmak mümkündür.

Otobüsle ulaşım sağlamak uçak ile ulaşım sağlamaktan daha kolaydır.

Yunanistan’a otobüsle seyahat etmek isteyen şahıslar ilk olarak schengen vizesi başvurularını yapmalı ve evraklarını verilen randevu tarihinde konsolosluk yetkililerine teslim etmelidir.

Yunanistan Schengen vizesi işlemleri akredite vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile alınabilmektedir. Yunanistan turistik Schengen vize evraklarını bu sitenin ilgili menüsünde görebilirsiniz.

Yeşil pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Schengen vizesi talep edilmemektedir.

Ancak her durumda pasaportunuz –  Bordo, Yeşil veya Gri pasaport olabilir – seyahat sonrası 6 ay geçerli olup bu kural birçok Schengen vize prosedürü dahilindeki ülke için geçerlidir.

Yunanistan Schengen vizesi başvurularında 18 yaş altı çocuklardan anne ve babalarından ayrı ayrı noter onaylı muvaffakaname talep edilmektedir.

Muvaffakanamenin seyahat esnasında pasaportla birlikte bulundurulması koşulu vardır. Anne ve baba ile birlikte yapılan seyahatlerde de bu koşul geçerlidir.

Yunanistan’a otobüs seferi ile yolculuk yapmak kapıda vize alınabileceğini göstermez. Bu yüzden Yunanistan schengen vizesi işlemlerini Türkiye’de yapmak esastır.

Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Büyükelçiliği başvuruları evrakları incelemekte bir süzgeçten sonra vize onaylanmasını yapmaktadır. Bu vize dışında Yunanistan kapı vizesi alan kişiler 6 adaya giriş yapabilirler.

Yunanistan anakarasına giriş yaptıktan sonra adalara deniz veya havayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Yunanistan kapı vizesinin karayolu ile Yunanistan’a girişlerde geçerliliği yoktur.

YUNANİSTAN OTOBÜS SEFERLERİ  GÜZERGAHI

Yunanistan’a seyahatlerini otobüs seferleri ile gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları belirli bir güzergahtan ve sınır kapısından geçerek ülkeye giriş sağlarlar.

Bu güzergâh İstanbul’dan 340 kilometre İpsala sınır kapısından ise 45 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’den Tekirdağ, Keşan ve daha sonra İpsala sınır kapısını geçerek Yunanistan’a geçiş yapılır.

Yunanistan Otobüs Seferleri

Yunanistan Otobüs Seferleri

Yunanistan’a giriş yapıldıktan sonra ise Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Kavala ve Selanik şehirlerini geçerek otobüs seferleri ile gerçekleşecek olan seyahat sona erer.

Yunanistan Otobüs Seferlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen vize etiketli pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Ayrıca işlem yaptığınız vize merkezinin size yanınızda bulundurmanız gereken ekstra evraklarla ilgili tavsiyeleri olabilir.

Duruma göre bu evrakların orijinal veya fotokopilerini yanınızda bulundurun.

Yurtdışına çıkış harcının ödenmesi gerekmektedir.

18 Yaş altındaki T.C. vatandaşları ebeveynleri ile birlikte seyahat etsele bile muvaffakanameyi yanlarında bulundurmalıdırlar.

Muvaffakatname Schengen vize başvurusunda başvuru dosyası içinde yer alır. Vize sonucu açıklandıktan sonra orijinal hali başvuru sahibine geri verilmektedir.

Turizmin yoğun olduğu dönemlerde Yunanistan’a varış saatleri değişebilmektedir.

Bayram, yılbaşı tatili, sömestre tatili gibi dönemlerdeki ek seferler konabilmekte olup bu konuda detayı bilgi seyahat firmasından alınabilmektedir.

YUNANİSTAN’A ARAÇLA SEYAHAT

Yunanistan seyahatini otobüs seferi ile değil kendi aracıyla gidecek yolcuların Schengen vize başvuruları sırasında aşağıdaki evrakları ibraz etmeleri zorunludur.

Bu evraklar bulunmadığı takdirde konsolosluk yetkilileri şahısları arayarak evrak talebinde bulunacaktır. Yetkililer şahısları hangi araçla gideceğini ve döneceğini ve buna ilişkin eğer varsa biletleri özel araç ise de aşağıda yer alan belgeleri isteyecektir.

Beynelmilel Ehliyet

Yunanistan’a araçla gidecek kişinin beynelmilel ehliyete sahip olması gerekmektedir. Yunanistan’a araçla yapılan seyahatlerde söz konusu evrakların araç sahibine ait olması gerekmektedir.

Aracı kullanacak diğer kişilerin de Schengen vizesi ile birlikte beynelmilel ehliyetinin olması gerekmektedir. Türkiye’deki yeni yönetmeliğe göre eğer ehliyetiniz eski ise yenisiyle değiştirerek beynelmilel ehliyet sahibi olabilmektesiniz.

Araç Ruhsatı

Araç ruhsatınız güncel olmalıdır. Araç ruhsatı vize sahibine ait olmalıdır. Eğer şirket aracıyla gidiliyorsa şirketinizin size yurtdışı oto vekâleti vermesi gerekmektedir.

Burada yine dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur aracı sürecek kişinin uluslararası ehliyete sahip olmasıdır.

Yeşil sigorta

Green Card olarak da bilinen Yeşil Sigortanın Yunanistan seyahati öncesinde yaptırılmış olması gerekmektedir. Yeşil sigorta, beynelmilel ehliyet ve araç ruhsatının ülke gümrüğünde gösterilmesi gerekmektedir. Yeşil sigorta harçları 15 gün ile 1 yıl arasında değişmekte olup ödenecek harç miktarı da süre ile doğru orantılı olarak değişmektedir.

Yunanistan seyahatinizde yeşil sigorta ofislerinde yaptırabilirsiniz ancak ilk Schengen vizesi başvurunuzda, araçla seyahat edecekseniz yeşil sigortanın önceden yaptırılmış olması ve başvuru evrakları arasında Konsolosluğa ibraz edilmiş olması talep edilmektedir.

Yunanistan feribot seferleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Otobüs Seferleri S.S.S

Yunanistan’a hangi otobüs firmaları gidiyor?

Yunanistan’a Otobüs Seferi Düzenleyen Seyahat Firmaları
Metro Turizm.
Alpar Turizm.
Kamil Koç Turizm.
Ulusoy Turizm.
Derya Tur.

Yunanistan’dan Türkiye’ye otobüs var mı?

Yunanistan‘ın Türkiyeye yakın şehirlerine her gün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Türkiye‘den en fazla otobüs seferi Selanik’e düzenlenmektedir. Selanik’e yılın her döneminde farklı otobüs firmalarına ait birçok sefer bulmak mümkündür. Otobüsle yolculuk ortalama olarak 10 saat sürmektedir.

Yunanistan otobüs bileti kaç para?

En ucuz İstanbul – Kavala (Yunanistanotobüs bileti 705,00 TL‘dir.