Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan erasmus vize ücret

Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan’a Erasmus vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gereken evrakları hazırladıktan sonra belirlenen randevu saatinde Yunanistan Konsoloslukları’na teslim etmelidir. Edirne, İzmir, İstanbul Konsoloslukları başvuru işlemlerini alan yerlerdir.

Aynı zamanda Ankara Büyükelçiliği’nde bulunan konsolosluk kısmına da teslim edilebilinir. Erasmus vizesi için gerekli evraklar öğrenim görmek isteyen kişiler için aşağıda belirlendiği gibidir.

Bu evraklar diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile aynı bilgileri içermelidir. Eksik evrak bulunması durumunda şahıslardan ek evrak istemi konsolosluk tarafından yapılır. Ek evrak talebinde bulunması halinde vizenin onaylanma süresi de uzayabilir.

YUNANİSTAN ERASMUS VİZE EVRAKLARI

Yunanistan erasmus vizesi için başvuruda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu evrakları aşağıda belirtilen şekilde hazırlamalıdır. Yanlış ve eksik evrak bulunması halinde şahısların konsolosluk yetkilileri ile tekrar evrak teslimi için görüşmesi gerekecektir.

Konsolosluk yetkilileri ek evrak için kişi ile iletişime geçecektir. Bu durumda evraklar en az 3 ay içerisindeki güncel bilgileri içermelidir. Güncel bilgilerin bulunması önemlidir.

Pasaport: Yunanistan Erasmus Vizesi başvurusunda kullanılacak pasaport vizenin bitiminden sonra 3 ay daha geçerliliğini korumalıdır.

Pasaport 10 yıldan eski ya da yırtık, yıpranmış olmamalıdır. Pasaportta vizenin işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Biyometrik fotoğraf:  Yunanistan Erasmus vizesi için başvuru yapacak kişiler son 3 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz 3 adet biyometrik fotoğraf sunmalıdır.

Yunanistan vize başvuru formu: Yunanistan Erasmus vizesi başvuru formu, doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formu Yunanca doldurulmuş, şahsen imzalanmış ve 2 nüsha olarak ibraz edilmelidir.

Seyahat ve Sağlık sigortası: Yunanistan erasmus vizesi almak isteyen kişiler seyahat sağlık sigortasının aslı ve 2 fotokopisi sunulmalıdır. En az 30.000 Euro teminatlı, uluslararası geçerlilikte ve seyahat süresini kapsayan nitelikte olmalıdır.

Eğitim ücreti taahhütnamesi: Yunanistan Erasmus vizesi için 659 Euro olan okuma ücretinin, öğrenciye gönderileceğine dair tercüme ettirilmiş, noter onaylı taahhütname aslı ve 2 adet fotokopisi ile birlikte sunulmalıdır.

Üniversite başvuru teyit belgesi: Bu belge aslı ve 2 fotokopisi ile birlikte ibraz edilmelidir.

Transkript: Türkiye’deki üniversiteden alınacak olan transkript belgesinin aslı ve 2 fotokopisi sunulmalıdır. Transkriptler güncel tarihli olup, kaşelenmiş ve imzalanmış bir şekilde ibraz edilmelidir.

Öğrenci belgesi: Öğrenim durumunu gösteren belgeler aslı ve 2 fotokopisi ile talep edilmektedir.

Tam Vukuatlı Toplu Nüfus Kayıt örneği: Bu belge aslı yeminli tercümandan çevirisi yaptırılıp, 2 fotokopisi eklenmelidir.

Burs belgeleri: Türkiye’den alınacak olan burslara ilişkin belgeler; Yunanca veya İngilizce olarak tercüme edilip, aslı ve 2 fotokopisi ile ibraz edilmelidir.

YUNANİSTAN ERASMUS VİZESİ BİYOMETRİ UYGULAMASI

Yunanistan erasmus vizesi başvurusu yapacak kişilerin gerekli durumlarda biyometri uygulaması için biyometrik veri ibraz etmesi gerekmektedir. Kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi için Vize Bilgi Sistemi aracılığı ile parmak izin taraması yapılmaya başlanmıştır.

Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya gibi birçok ülkede uygulanan biyometri işlemi İlk kez 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da kullanılmıştır. Şahıslar her 5 yılda bir parmak izi taramasını güncellemek zorundadır.

Biyometri İşlemine İlişkin Muafiyet Koşulları

Bazı durumlarda biyometrik işlemler uygulanmamaktadır. Bu durumlardan ilki 12 yaşından küçük çocuklardır. 12 yaşından küçük çocuklar biyometrik işleme tabi tutulmaz.

Yunanistan Erasmus Vizesi

Yunanistan Erasmus Vizesi

Ülke ya da hükümet liderleri, ulusal bir yönetimin üyeleri ve onlarla birlikte seyahat eden eşleri, üye ülkelerin hükümetlerinin veya uluslararası organizasyonların resmi bir sebeple davet ettiği ülkelerin delegeleri biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.

Krallar, hükümdarlar ve birinci derece yakınları üye ülkelerin hükümetleri veya uluslararası organizasyonların resmi davetleri üzerine gerçekleştirdikleri seyahatlerde biyometrik veri ibraz etmezler.

Yunanistan Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, biyometri işlemleri esnasında parmaklarında kesik, hasar ya da süs amacıyla yakılan kına olmamasına dikkat etmelidirler.

Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumu tıbbi rapor ile desteklemek zorundadırlar.

YUNANİSTAN ERASMUS VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Yunanistan Erasmus vizesi başvuru işlemleri Yunanistan Konsolosluğu tarafından 20-25 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusunun Yunanistan ve Türkiye resmi tatil günlerine ya da konsolosluğun yoğun mesai dönemlerine denk gelmesi durumunda, vize başvuru işlemlerinin sonuçlandırılması daha uzun sürebilmektedir.

Yunanistan seyahatinin planlanan tarihte gerçekleşebilmesi için Yunanistan Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurularının Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine (Paskalya, Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Yılbaşı / Yeni Yıl) denk gelip gelmediğine dikkat etmeli ve vize başvurularını olabildiğince erken yapmalıdır. Yunanistan Erasmus vizesi için en fazla 3 ay öncesinden başvuru yapılabilmektedir.

Yunanistan Eğitim Vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Yunanistan Erasmus Vizesi S.S.S

Yunanistan Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Erasmus vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli belgelerle başvuru yapmak gerekir. Yunanistan Erasmus vize ücreti ödenmeli ve yurt dışındaki eğitim kurumundan kabul mektubu iletilmelidir.

Yunanistan Erasmus Vize Ücreti Nedir?

Yunanistan Erasmus Vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur. Ek hizmetler için ayrıca ücret ödenmelidir.

Yunanistan Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Erasmus vizesi genel olarak 5-7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Öğrenciler olası gecikmeleri dikkate alarak eğitim başlamadan önce başvuru yapmalıdır.