Sakız Adası Kapı Vizesi

Sakız adası kapı vizesi nasıl alınır

Sakız Adası Kapı Vizesi

Yunanistan kapı vizesi almak ve Sakız Adası’na seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gereken evrakları seyahat acenteleri aracılığı ile ya da vize başvuru merkezler, aracılığı ile konsolosluk yetkilerine sunabilirler. Sakız Adası kapı vizesi almak için hazırlanacak evraklara ilişkin hususlar aşağıda belirlenmiştir.

Sakız Adası’na giriş yapmak üzere alınan kapı vizesi 15 gün süreyle konaklamalar için geçerlidir ve şahıslara sadece tek bir kez giriş hakkı sunmaktadır. Diğer schengen ülkelerine girişi kapsamaz. Aynı zamanda Yunanistan’a seyahat etmek isteyen şahıslar yine Yunanistan vizesi almalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Bordo-Umuma Mahsus pasaport sahipleri, Rusya, Belarus ve Ukrayna uyruklu kişiler ve Türkiye’de uzun süreli ikamet hakkı (oturma izni) olan yabancı uyruklu kişiler Sakız adası vizesi başvurusu yaparak adaya giriş yapabileceklerdir.

Sakız adasına seyahat etmek için vize işlemlerinin seyahate en az 7 gün kala yapılması tavsiye olunur. Diğer kapı vizesi geçerli olan adalara seyahat etmek isteyen şahıslar bu durumu kapı vizesi başvuru formunda açıkça belli etmelidir.

Konsolosluk yetkilileri seyahatin amacını ve seyahatin tarihlerini bilmek isterler bu yüzden bu bilgilere ilişkin belgelerin evrakların arasında olmasına özen gösterilmelidir. İzmir Çeşme ilçesinden feribot ile Sakız Adası’na ulaşım sağlamak mümkündür.

Sakız adası kapı vizesi başvurusu için gereken evraklar aşağıda belirtildiği gibidir. Ayrıca Sakız Adası’na kapı vizesi almak isteyen şahıslar için gereken diğer detaylar aşağıda yer almaktadır.

SAKIZ ADASI KAPI VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Pasaport: Pasaportun fotokopisi teslim edilmelidir. Seyahat sonrasında en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.

Kimlik fotokopisi: Nüfusa kayıtlı olunan kimlik belgesi fotokopisi bulunmalıdır.

Fotoğraf: 2 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf verilmelidir ve biyometrik fotoğraf kurallarına uygun olarak çekilmiş olmalıdır.

Sakız Adası Kapı Vizesi

Sakız Adası Kapı Vizesi

Banka Hesap özeti: Son 3 aylık banka hesap dökümünüzün en az 2500 TL. bakiyeli olması gerekmektedir.

Vize başvuru formu: Schengen vize başvuru formunun doldurulup başvuru sahibini imzasını taşıması gerekir. Bilgisayar ortamında büyük harflerle doldurulmalıdır.

Sakız Feribot Bileti:  Gidiş – Dönüş veya Gidiş – Açık bilet şeklinde alınabilir. Kapı vizesi ile girilen Yunan adalarında en fazla 15 gün kalabileceğinizi unutmayınız.

Onaylı Otel rezervasyonu: Sakız Adası kapı vizesi başvurusu yapan kişiler adada kalacakları otelin ya da evin adresini bu adreste kalacaklarına dair belgelerini konsolosluk yetkililerine sunmalıdır. Bu otel rezervasyonu ya da kalınacak herhangi bir evin adresi olabilir.

Otel rezervasyon bilgilerini konsolosluk görevlileri ile paylaşmak esastır. Gerekli durumlarda yetkililer şahıslardan bu evrakları eksik olması durumunda talep edeceklerdir.

Sakız Adası Yunanistan Kapı Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

*Sakız adasına feribot ile yapacağınız seferlerde adaya gidiş ve adandan dönüş tarihlerinizin net olması gerekmektedir. Konsolosluk yetkilileri bu tarihleri dikkate alacaktır.

*Otel rezervasyonlarının ödemesi yapılmış olmalıdır. Birlikte seyahat ettiğinizi kişilerin isimleri otel rezervasyonlarında yer almalıdır.

*Vizenize onay verildikten sonra tarihlerde herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Bu yüzden son seyahat tarihi kararınızı bildirmeniz iyi olacaktır.

*Başvuru formu İngilizce doldurulacak olup Türkçe karakterler kullanılmamalıdır.

*Pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giriş mührü var ise vizeniz onaylanmayacaktır. Ancak pasaport değiştirerek işlem yapabilirsiniz.

*Yunanistan kapı vizesi tek veya çift girişli verilebilmektedir, çok girişli verilmemektedir. Çıkış yapan şahıslar tekrar giriş sağlayamazlar.Kalış süresini aşan kişiler için hukuki yaptırımlar olabilmekte olup sonraki vize başvurularında ret alma durumu ortaya çıkabilir.

*Sakız vize başvurunuz ret kararı ile sonuçlanırsa, ödediğiniz ücretin geri iadesi mümkün değildir.

*Yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye oturum izni kartlarını, Rus, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşı olan kişiler kimliklerinin fotokopisini mutlaka ibraz etmelidirler.

*Yunanistan kapı vizesi ile bilgiler döneme göre yeni prosedürleri ortaya çıkabildiğinden verilen bilgilerin Yunanistan Konsolosluğundan teyit edilmesi önemle tavsiye olunur.

ÇEŞME – SAKIZ ADASI FERİBOT SEFER SAATLERİ VE FİYATLARI

Sakız Adası’na kapı vizesi ile seyahat etmek isteyen ve yukarıdaki hususlara dikkat eden şahıslar kapı vizesini almaya hak kazanırlar. Sakız Adası’na feribot ile ulaşım Çeşme’den yapılmaktadır.

Şahıslar özel araç ile gidecekler ise ve bunu vize alırken belirtmiş ise feribot seferlerinde araçlı feribotları tercih etmelidir.

Çeşme – Sakız Adası feribot saatleri hafta içi her gün sabah saat 09.00 ile öğlenden sonra 17.30 arasında yer almaktadır. Sakız Adası’na ulaşım sağlamak isteyen şahıslar bu saatler içerisinde feribotu kullanabilirler.

Çeşme Sakız feribot seferleri koşullara göre güncellenmektedir. Ayrıca Türkiye ve Yunanistan arasındaki saat farkının da göz önünde bulundurulması tavsiye edilir.

Sakız Adası feribot fiyatları ise her yıl değişmekte olup şahısların seyahatten önce bu ücretleri net öğrenmesi tavsiye edilmektedir. Çeşme ile Sakız arası feribot fiyatları gidiş dönüş 25 Euro, tek yön 20 Euro’dur.

Dönüş bileti açık alındığında 25 Euro’dur ancak Yunanistan kapı vizesi ile Sakız’a seyahat ediyorsanız dönüş tarihiniz net olmalıdır.

Bisikletler için feribot ücreti alınmamaktadır ancak feribot aracılığı ile motosiklet için tek yön 32 €, gidiş-dönüş 52 €, otomobil için tek yön 55 € gidiş-dönüş 80 € ve minibüs için tek yön 90 €, gidiş-dönüş 140 € feribot ücreti alınmaktadır.

Rodos vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Sakız Adası Kapı Vizesi S.S.S

Sakız Adası kapı vizesi nasıl alınır?

Yunanistan kapı vizesi kısa süreli vize türleri arasında yer alması nedeniyle doğrudan Yunanistan Konsolosluğuna vize başvurusu yapılamamaktadır. Sakız adası vize başvuruları akredite vize başvuru merkezleri ve seyahat acentaları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Sakız Adası kapı vizesi kaç gün?

Kapıda vize uygulaması en fazla 7 gün ve tek girişlidir.

Sakız Adası vize kalktı mı?

Hayır, yeşil pasaport sahipleri için Sakız Adası‘na gitmek için vize şartı aranmamaktadır. Umuma mahsus pasaport dışındaki hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahiplerinin Sakız Adası‘na girişleri için vize zorunluluğu bulunmamaktadır.