Midilli Feribot Seferleri

Midilli Feribot Seferleri

Midilli Adası’na seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kapı vizesi alarak seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Şahıslar kapı vizesi ile Midilli Adası’na gidecek ise feribot seferlerini detaylı olarak aşağıda bulabilir. Midilli Adası feribot seferleri Ayvalık’tan kalkmaktadır.

Midilli Yunanistan kapı vizesi ile adaya giriş izni verilen diğer yabancı uyruklular Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna vatandaşlarıdır.

Hali hazırda geçerli Schengen vizesi olan T.C. vatandaşları veya yabancı uyruklu kişiler Yunanistan kapı vizesi almadan Midilli adasına giriş yapabilmektedirler.

Ayrıca T.C. yeşil ve gri pasaport hamileri de seyahat sonrası 6 ay geçerli olan pasaportları ile vize almadan Midilli adasına giriş yapabilirler. Kapı vizesi almak için gerekli evrakları zamanında eksiksiz olarak tamamlamalı ve konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

MİDİLLİ FERİBOT SEFER SAATLERİ

Midilli feribot sefer saatleri aşağıda belirtildiği gibi olup, Yunanistan ve Türkiye arasında çok büyük saat farkı bulunmadığından bu saatler geçerlilik göstermektedir.

Midilli Feribot Seferleri

Midilli Feribot Seferleri

Ayvalık’tan kalkan feribotlar Midilli Adası’na kısa sürede ulaşmaktadır. Şahıslar biletlerini evraklar ile konsolosluk yetkililerine sunmak üzere önceden biletlerini almalıdır. Aynı zamanda da en az 1 saat öncesinde limanda bulunmanız gerekmektedir.

Ayvalık – Midilli Feribot Sefer Saatleri

Pazartesi             09.00

Salı                      09.00

Çarşamba   09.00

Perşembe:          08:00 ve 18:00 saatlerinde

Cuma                  09:00

Cumartesi           09:00

Pazar         :        09:00 ve 19:00 saatlerinde

Midilli  – Ayvalık Feribot Sefer Saatleri

Pazartesi             18:00

Salı                     18:00

Çarşamba           18:00

Perşembe:          09:00 ve 19:15 saatlerinde

Cuma                  18:00

Cumartesi           18:00

Pazar         :        18:00 ve 20:15 saatlerinde

MİDİLLİ FERİBOT SEFERLERİ FİYATLARI

Midilli Adası’na seyahat etmek isteyen şahıslar Midilli feribot seferlerini önceden teyit etmelidir ve biletlerini gidiş dönüş olarak alıp evraklar ile beraber konsolosluk yetkililerine sunulmalıdır.

Feribot seferi fiyatları yetişkinler için ortalama 25-30 Euro, 12 yaşından büyük çocuklar için 15-20 Euro arasında değişebilmektedir. Daha önce alınmış geçerli Schengen vizesi olanlar sadece bu ücretleri ödeyerek Midilli’ye seyahat edebilirler.

Ancak şahıslar ilk kez kapı vizesi alıyor ise vize ücreti ile beraber feribot bileti ücretlerini seyahat acentelerine ya da vize başvuru merkezlerine ödemelidir.

Kapı vizesi kısa süreli vize türü olduğundan konsolosluklara direkt müracaat edilmemekte seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezlerince başvurular alınmaktadır.

Daha uzun süreli Yunanistan vizesi almak isteyenler Schengen vize başvurularını akredite vize merkezine yaparak vizelerini alabilirler.

Midilliye feribot seferleriyle değil özel araç ile gitmek isteyen şahıslar yeşil sigorta, araç ruhsatı ve beynelmilel ehliyetlerini evraklar ile konsolosluk yetkililerine sunmalıdır.

Eğer feribot ulaşım aracı özel araç ile kullanılacaksa yetkililer hangi araç ile ulaşım sağlanacağını bilmek isteyecektir. Feribot seferlerinde araçların tipine göre bilet ücreti de değişmektedir.

Genel olarak 30 ile 250 Euro arasında bilet ücretleri özel araçlar için değişmektedir. Araçla Midilli’ye seyahat edileceği durumlarda feribot bileti rezervasyonun yapılması seyahat tarihinde bu konuda ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçer.

Bebekler için herhangi bir ücret söz konusu değildir ancak 6-12 yaş arası çocuklar için sadece 20 Euro hizmet bedeli alınmaktadır.

Midilli seyahatini Yunanistan üzerinden gerçekleştirmek isteyen şahıslar kesinlikle schengen vizesini almalıdır. Yunanistan kapı vizesi ile sadece Midilli Adası ve diğer adalara giriş yapılır. Ancak Yunanistan seyahatinden sonra Midilli’ye gitmek isteyen şahıslar schengen vizesi başvurusu sırasında bu durumu belirtmelidir.

Bu hususta Midilli Adası’na seyahatlerini gerçekleştirecek şahıslar Yunanistan’dan schengen vizesi ile Türkiye’den de kapı vizesi ile seyahat edebilirler. Midilli Yunanistan Kapı vizesinin en fazla 15 gün süre ile verildiği unutulmamalıdır. Vize süresini uzatmak gibi işlem yapılamamaktadır.

Gidiş – dönüş biletlerinin alınması Yunanistan kapı vizesi uygulamasında bir zorunluluk olarak karşımıza çıkar. Eğer seyahatiniz Midilli’nin yanında diğer adaları da kapsıyorsa seyahat planınızın otel rezervasyonları ile desteklenerek seyahat acentesine bildirilmesi gerekmektedir.

MİDİLLİ KAPI VİZESİ ÜCRETİ

Midilli kapı vizesi ücreti, Yunanistan Konsolosluğunun yetkisi dâhilinde ve onun tarafından akredite edilen ve Yunanistan kapı vizesi işlemlerinin yapılabildiği seyahat acentelerine ve vize işlem merkezlerine ödenmektedir.

Midilli kapı vizesi ücreti, acente koordinasyon bedelleri ve vize harç ücretini içermekte olup döneme bağlı olarak Yunanistan Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir.

Midilli’ye vize alarak seyahat edecek kişiler güncel vize ücret bilgilerini acentelerden edinebilmektedirler.

Midilli vize ücreti başvuru sırasında ödenmektedir, sınır kapısında herhangi bir ücret ödenmemektedir ancak vize etiketinin pasaporta işlenme işlemi sınır kapısında yapılmaktadır.

Samos Adası Kapı Vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

Midilli Feribot Seferleri S.S.S

Midilli Seferleri Ne Zaman Başlıyor 2023?

Midilli feribot seferlerinin iki yıl aranın ardından tekrar başlaması planlanıyor. 2020 yılı mart ayında pandemi sebebiyle durdurulmuş olan Midilli feribot seferlerinin 2023 yaz aylarının başında yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

Midilli Adasına Gidiş Serbest mi?

Kapıda giriş vizesiyle gidilen adalardan biri de Yunanistan’ın 3. büyük adası olan Midilli‘ (Lesvos) dir. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre; Türkiye’den Midilli Adası‘na gitmek isteyen Bordo pasaport sahipleri geçerli bir Schengen vizeleri yoksa kapı vizesi alarak Midilli‘ye giriş yapabilirler.

Ayvalık Midilli Turları Başladı mı?

Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen AyvalıkMidilli feribot seferleri yeniden başladı. İlçede yaklaşık 35 kişilik Türk turist kafilesi, 25 ay sonra tekrar açılan Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’nda işlemlerini yaptırarak Midilli‘ye geçti.