Kos Vizesi

kos vizesi nasıl alınır

KOS VİZESİ

Kos kapı vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kapı vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp belirlenen gün ve saatte konsolosluk yetkililerine seyahat acenteleri aracılığı ile ulaştırabilirler.

Kos adası seyahatlerinde alınacak kapı vizesi için bir takım önemli evraklar gerekmektedir. Aynı zamanda da feribot ile gidecek olan şahıslar hangi limandan araçlı ya da araçsız feribot seferi var bunu öğrenmelidir. Kos adası kapı vizesi genel olarak diğer adalarda olduğu gibi 15 gün süre için verilemektedir. Bu süre içerisinde şahısların adaya bir kez giriş hakkı bulunmaktadır.

Diğer adalara seyahat edilecekse bu durumda şahıslar kapı vizesi başvurusu sırasında diğer seyahatlerine ilişkin de belgelerini evraklar ile sunmaları gerekmektedir. Bilgi verilmeyen adalara geçiş hakkı konsolosluk tarafından tanınmaz. Bu sebeple evraklar içerisinde kalınacak otel ya da eve ait adres, uçak ya da otobüs bileti bilgileri yer almalıdır.

Kos kapı vizesi için gereken evraklar aşağıdaki gibidir. Şahıslar kendi bilgilerini içeren evrakları seyahat acenteleri aracılığı ile konsolosluk görevlilerine ulaştırabilir. Vizenin sonuçlanma süresi 4 iş günüdür. Resmi tatiller ile bu süre uzayabilir.

KOS KAPI VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Kos kapı vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken şahıslar bilgilerin doğrulundan emin olmalıdır. Doğru olmayan bilgilerin bulunması ve bunun konsolosluk yetkileri tarafından tespiti halinde kapı vizesi başvurusu ret ile sonuçlanabilir. Bu nedenle de diğer vize işlemlerinde de bu sorun karşınıza çıkabilir.

Vize başvurularında verilen tüm bilgiler diğer sistemlerde yer alan kişisel bilgiler ile karşılaştırılmaktadır. Bilgilerin doğru olup olmadığına ilişkin teyitler önemlidir. Konsolosluk yetkilileri bu konuda büyük titizlikle çalışmaktadır.

Pasaport: pasaportun fotokopisi teslim edilmelidir. Seyahat sonrasında en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.

Kos Vizesi

Kos Vizesi

Kimlik fotokopisi: nüfusa kayıtlı olunan kimlik belgesi fotokopisi bulunmalıdır.

Fotoğraf: 2 adet biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf verilmelidir ve biyometrik fotoğraf kurallarına uygun olarak çekilmiş olmalıdır.

Banka Hesap özeti: Son 3 aylık banka hesap dökümünüzün en az 2500 TL. bakiyeli olması gerekmektedir.

Vize başvuru formu: Schengen vize başvuru formunun doldurulup başvuru sahibini imzasını taşıması gerekir. Bilgisayar ortamında büyük harflerle doldurulmalıdır.

Kos Feribot Bileti:  Gidiş – Dönüş veya Gidiş – Açık bilet şeklinde alınabilir. Kapı vizesi ile girilen Yunan adalarında en fazla 15 gün kalabileceğinizi unutmayınız.

Onaylı Otel rezervasyonu: otel rezervasyonu verilmesi gerekmektedir. Kos adası dışında Yunanistan kapı vizesinin geçerli olduğu diğer adalara gitmek isteyen şahıslar seyahat planı dahilindeki adalardaki otel rezervasyonlarının konfirme edildiğine dair belgenin başvuru dosyasında yer alması gerekmektedir. Otel rezervasyonlarında Kos’ta kalınacak otelin adı, adresi ve kontak bilgileri yer almalıdır. Otel yerine aile veya arkadaş yanında konaklama yapılacaksa davetiye belgesinin davet eden kişinin kimlik bilgileri ile birlikte sunulması gerekmektedir.

KOS VİZESİ BAŞVURU FORMU

Kos kapı vizesi başvuru formu schengen vizesi ile aynı içeriğe sahip formdur. Sadece bu vizede vizenin türü ve seyahat amacı net şekilde belirtilmelidir. Yani schengen vizesi için değil kapı vizesi için başvuru yapıldığına dair amaç net olarak yer almalıdır. İfadeler vize başvuru formlarında önemlidir. Bu nedenle de seyahatin amacı bu ifadelere göre belirlenmektedir.

Amacı belirli olmayan vize başvuru formları için konsolosluk yeniden iletişim kurabilir ya da hiç irtibata geçmeden vize başvurusunu reddeder. Bu nedenle seyahatin sekteye uğramamsı için hazırlanan belgeler doğru ve net ifadeler içermelidir. Kos kapı vizesi başvuru formu Yunanistan Konsolosluğu resmi sitesinden temin edilebilinir. Temin edilen kapı vizesi başvuru formu gerektiği gibi tükenmez kalem ile doldurulur ve başvurusu sahibi tarafından imzalanır. 18 yaşından küçük başvuru sahipleri için diğer vize başvurularında olduğu gibi yasal vasisi imzalamalı ya da ebeveynleri imzalamalıdır. İmza bulunmayan başvuru formlarının geçerliliği bulunmaz.

KOS KAPI VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Normal şartlar altında başvuru yapılan diğer schengen vizeleri daha uzun süre konaklama ve uzun seyahat kapsadığından vizelerin çıkma süresi bir haftadan uzun sürüyor. Ancak Kos kapı vizesi gibi kısa süreli 15 gün ile sınırlı seyahatler için seyahat acenteleri devreye giriyor. Belgeler seyahat acenteleri aracılığı ile konsolosluk yetkililerine ulaştırılıyor.

4 gün gibi kısa bir sürede Kos kapı vizesi almak mümkün. Sadece tek girişli alına kapı vizelerinde çıkış yapıldığı takdirde tekrar giriş yapılması olanaksız oluyor. Çift girişli kapı vizelerinde iki giriş hakkı bulunuyor. 15 gün süresi dolduğu takdirde şahıslar adadan çıkış yapmak durumundadır. Şahıslar seyahat için verilen kapı vizesinin süresi bitmesine rağmen adadan çıkış yapmadıysa bu durumda bazı sorunlar yaşanabilir. Tekrar kapı vizesi için yapılan başvurular ret ile sonuçlanabilir.

Ada vizeleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Kos Vizesi S.S.S

Kos İçin Vize Gerekli mi?

TC vatandaşları ya geçerli bir Schengen vizesine sahip olmalı, ya da kapıda giriş vizesi alarak Kos Adası’na giriş yapmalıdır. Yeşil ve Gri ( Hizmet) pasaporta sahip olan TC vatandaşlarının Kos Adası’na giderken vize almasına gerek yoktur.

Kos Vizesi Ne Kadar?

Kos Vizesi 55 Euro kapıda vize ücretinden oluşur.

Kos kapı vizesi nasıl alınır?

Kos vize başvuruları; adaya sefer düzenleyen seyahat firmaları veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır. Başvuru için gerekli olan belgelerin ibraz edilmesinin ardından vize başvuru ücretleri ödenmektedir ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından başvuru gerçekleştirilmiş olmaktadır.