Kos Adası Feribot Seferleri

Kos Adası Feribot Seferleri

Bodrum’dan ve Bodrum’a bağlı Turgutreis beldesinden Kos adasına feribot aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Kos adasına gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının Kos vizesi ya da Yunanistan kapı vizesi alması esastır.

Bordo pasaport sahibi vatandaşlarının Yunanistan adalarına seyahat etmek için vize alma zorunluluğu bulunurken, T.C. Yeşil ve Gri pasaport sahipleri vizeden muaftır, ancak her türlü pasaportta aranan özellik pasaportun seyahat sonrası 6 ay geçerli olma koşuludur.

T.C. Bordu pasaport sahibi vatandaşlar, Rusya, Ukrayna ve Belarus vatandaşları Yunanistan Kapı Vizesi başvurularını Bodrum’daki seyahat acenteleri aracılığı ile yapabilmektedirler.

Seyahatinizden 4 iş günü önce vize başvuru belgelerinizin seyahat acentenize teslim edilmesi gerekmektedir.

KOS ADASI FERİBOT SEFER SAATLERİ

Kos Adası’na feribot ile ulaşmak isteyen şahıslar Kos Adası feribot sefer saatlerini takip etmelidir. Yunanistan ve Türkiye’nin yerel saati aynı olduğu için saatlerde değişiklik olmamaktadır.

Kos feribot saatleri sadece koşullara göre değişmektedir. Bu yüzden feribot saatleri seyahatten önce acentelerden öğrenilmelidir.

Kos Adası Feribot Seferleri

Kos Adası Feribot Seferleri

Kos Adasına seyahat edecek vatandaşların boarding card’larını almaları gerektiğinden, seyahatten en az 1 saat önce ceheck in işlemleri için Bodrum limanında olunması gerekmektedir.

Bodrum merkezden Kos Adasına gidiş 45 ila 60 dakika arasında değişirken, Turgutreis’ten yapılan seyahatler 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlanmaktadır.

Kos feribot saatleri şu şekildedir;

BODRUM – KOS

09.30 ve 16 saatlerinde haftanın her günü feribot saati bulunmaktadır. 16.30 seferi sadece Perşembe günleri bulunmakta ve 17.00 seferi ise Çarşamba ve Pazar günleri Kos Adası’na ulaşım sağlamaktadır.

KOS- BODRUM

09.15 ve  17.00 saatleri haftanın her günü Kos Adası’ndan Bodrum’a feribot seferi yapılmaktadır. 09.30 seferi ise Salı, Perşembe, Cuma günleri bulunmaktadır.

10.00 seferi ise Çarşamba ve Pazar günü bulunmaktadır.

TURGUTREİS- KOS

Turgutreis’ten Kos Adası’na yapılan feribot seferleri daha kısa sürmektedir ve bir sefer bulunmaktadır.  09.30 ‘da kalkan feribot seferleri haftanın 7 günü Turgutreis limanında bulunmaktadır.

KOS- TURGUTREİS

Kos Adası’ndan Turgutreis’e feribot ulaşımı sağlamak için tek bir sefer bulunmaktadır. Saat 18.00 de kalkan feribot seferi haftanın 7 günü bulunmaktadır.

Kos Adası feribot saatleri yukarıda belirtildiği gibidir. Şahıslar bu saatler içerisinde feribot biletlerini seyahat öncesinde almalıdır. Feribot biletleri konsolosluk yetkilerine sunulan evraklar arasında yer alırsa vizenin sonuçlanması daha kolay olacaktır.

KOS ADASI FERİBOT BİLET FİYATLARI

Kos Adası feribot biletleri evraklar arasında bulunmalıdır. Feribot bilet fiyatları ise tarih aralığı, tek yön, günübirlik gidiş-dönüş, açık dönüş gibi seyahat tipine ve tarih aralığına göre değişebilmekte olup liman ücretleri bilet fiyatlarına dâhildir.  Seyahat acenteleri feribot biletleri işlemlerini de üstlenmektedir

. Kos Adası Yunanistan kapı vizesi işlemlerinde gidiş-dönüş bileti alma zorunluluğu ve biletlerin fotokopilerinin başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir.

Kos Adası feribot biletleri fiyatlandırması şöyledir;

Yetişkin tek yön 20 Euro, Günübirlik gidiş dönüş 24 Euro, Açık dönüş 36 Euro

Çocuk ( 7-12 yaş aralığını kapsamaktadır) Tek yön 10 Euro, Günübirlik gidiş dönüş ise 12 Euro, Açık dönüş bileti ise 18 Euro

Bebek Tek yön 3 Euro, Günübirlik gidiş dönüş 3 Euro, Açık dönüş ise 5 Euro olarak ücretlendirilmektedir.

KOS FERİBOT SEFERLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kos feribot seferlerinde yukarıda sıralanan hususlar dışında dikkat edilecek diğer hususlar bulunmaktadır. Schengen vizesi geçerliliği bulunan vatandaşlar kapı vizesi almadan giriş yapabilirler.

Kos Adası Yunanistan kapı vizesi işlemlerinde vize etiketi pasaporta gümrük kapısında işlenmekte olup pasaportunda VIS ibaresi olmayan kişilerden parmak izi alınmaktadır. Başvuru sahipleri parmak izin işlemlerini başvuru sırasında kontrol etmelidir.

Aynı pasaportla KKTC’ye giriş yapmış ve pasaportunda KKTC’ye giriş damgası bulunanlara Yunanistan Devletinin resmi kararı doğrultusunda kapı vizesi verilmemektedir.

Yolcular seyahatleri öncesinde pasaportlarında KKTC damgası olmadığını taahhüt ederler ve bundan doğabilecek durumlarda sorumluluğu üstlendiklerini acente ile yapılan sözleşmede kabul ederler.

Kos Adası’na gidişlerde ve Kos Adasın’dan dönüşlerde “boarding card” alınma koşulu vardır. Feribota binişte boarding card alındıktan sonra pasaport kontrolüne girilmektedir.

18 yaş altı çocuklar tek gidecekleri Kos Adası seyahatlerinde muvaffakaname belgesini Kos Adası kapı vizesi işlemlerinde sunmak zorundadırlar.

Muvafakatname anne ve baba tarafından imzalı ve noter onaylı olmak zorundadır. Ayrıca 18 yaşından küçükler sponsor evraklarını yani birinci dereceden yakınlarının banka hesap dökümünü ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı açıklayan sponsorluk dilekçesini de başvuru evraklarına eklemelidirler.

Rodos Adası Feribot Seferleri sayfamızı ziyaret ediniz.

Kos Adası Feribot Seferleri S.S.S

Bodrum Kos seferleri ne zaman başlayacak 2023?

2020 yılında pandemi sebebiyle durdurulmuş olan Bodrum Kos feribot seferlerinin 2023 yılının bahar döneminde yeniden başlaması planlanıyor. Kos Adası, nam-ı diğer İstanköy, Bodrum‘a oldukça yakın konumda bir Yunan adası.

Bodrum Kos feribot seferleri var mı?

Kos Adası’na gitmek isteyenler için en mantıklı tercih; Bodrum Kos feribot seferleri olmaktadır. bilhassa yaz aylarında her gün yapılmaktadır.

Kos feribot seferleri başladı mı?

Muğla’nın Bodrum ilçesi Bodrum Cruise Port Limanı’na, pandemi nedeniyle 2 sezon aradan sonra Yunanistan’ın Kos Adası’ndan ilk feribot seferi yapıldı. Yunanistan’ın Kos Adası ile Bodrum arasında pandemi nedeniyle durdurulan ve 2 sezondur yapılamayan feribot seferleri, yeniden başladı.